Ovo je taj omiljeni period godine kada mnogo češće idemo na putovanja nego tokom drugih meseci. Letovanja, kampovanja, izleti ili odlasci na letnje festivale mogu potpuno da poremete vaše zdrave navike i da utiču na vaš režim ishrane. Svi volimo da se malo opustimo na letovanju, ali to nikako ne znači da treba preterivati. Biti daleko od kuće i svakodnevne rutine je veliki izazov za sve nas, a iskušenja vrebaju na svakom koraku.
Dugi letovi koji traju po nekoliko sati i sedenje u kolima ili autobusu, znaju da budu veoma pogubni kada je zdrava ishrana u pitanju. Dosada je loš saveznik i dovodi nas u iskušenje da stalno nešto grickamo. Verovali ili ne, najveći broj puta kada ste osetili glad, niste ni bili zaista gladni i taj izazov ste mogli da rešite na jednostavan način – gutljajem osvežavajućeg soka ili vodom. Pored toga što vam voda pomaže da ne dehidrirate, ona vam daje i osećaj sitosti ali i podiže energiju.
Sa toliko restorana brze i ulične hrane, kojih je svuda i na svakom koraku, ako budete previše opušteni, možete se naći u situaciji da se sve to okrene protiv vas i da patite od tegoba kao što su nadutost i umor. Držite se svojih uobičajenih navika u ishrani i ne eksperimentišite previše.
Ne zaboravite da se pridržavate, koliko je to moguće, vremenskih okvira u kojima obično i jedete. Ako preskačete obroke i dugo ne jedete, veća je verovatnoća da ćete kupiti nešto na brzinu i pojesti nezdrav obrok. Držite se zlatnog pravila da na svaka 2-3 sata pojedete nešto, to ne mora biti obrok već je dovoljno pojesti šaku badema ili lešnika, a može i voćni jogurt.
Najvažnije je da se dobro pripremite, a u nastavku delimo sa vama još nekoliko saveta.
1. Ponesite svoje omiljene zdrave grickalice
Već smo rekli da vas zdrave grickalice mogu sačuvati od iskušenja da pojedete nešto nezdravo. Probajte da ponesete listiće tvrdog sira ili kačkavalja, sveže voće i povrće, pakovanje humusa, tvrdo kuvana jaja, jogurt, vodu, nešto od žitarica i semenki, zdrave sendviče i proteinske čokoladice.
Imajte na umu da neke vrste proizvoda nije moguće uneti u avion zajedno sa ručnim prtljagom, zbog čega uvek proverite šta smete da ponesete sa sobom. Ne bi bilo loše imati posudu sa naseckanim krastavcem, šargarepom, celerom ili tikvicama u svom ručnom prtljagu, kako biste za minut to pomešali sa humusom i brzo se osvežili.
Odličan izbor za putovanje će svakako biti hrana koja sadrži dosta proteina, vlakana, vitamina B, umesto brze hrane ili previše slatkih čokoladica. Trudite se da preskočite previše masnu, slanu i pre svega preskupu hranu na aerodromima.
2. Planirajte da kuvate, probajte lokalne specijalitete ili istražite ponudu restorana unapred
Obično na odmoru volimo da jedemo u restoranima ili na ulici, food marketu. Upravo zbog toga važno je unapred planirati gde ćete jesti i kakvu vrstu hrane. Što bolje isplanirate, veća je verovatnoća da nećete dugo biti gladni i da se kao posledica toga neće javiti napadi gladi.
Kada je izbor restorana u pitanju, uvek možete da potražite savete i inspiraciju na Trip Advisoru ili lokalnim blogovima. Svakako se potrudite da primenite neke od sledećih saveta ako želite da se držite zdravog načina ishrane: započnite obrok salatom, raspitajte se od kojih sastojaka je skuvano jelo. Tražite meso sa roštilja pre nego neko prženo, krompiriće zaboravite i uživajte u svežoj salati. Umesto sira, uzmite još više povrća.
Držite se podalje od „švedskog stola“, zahvalićete nam kada se vratite sa odmora i makar uz ručak popijte hladan čaj ili vodu sa limunom. Večera na letovanju zaista ne treba da prođe bez čaše kvalitetnog organskog vina, a ako se pitate koja zemlja ima najveći broj proizvođača organskih vina, nećete pogrešiti ako pomislite na Francusku.
Zašto ne biste probali proizvode sa lokalne pijace? Ukoliko možete da nađete smeštaj blizu neke kultne lokalne pijace, ne propustite da uživate u šetnji i biranju svežeg voća i povrća. Doručak sa sastojcima, koji su karakteristični za određeni grad ili regiju, biće posebna poslastica koju nećete brzo zaboraviti.
3. Sasvim je ok prepustiti se uživanju u hrani, samo ne baš svaki dan
Naravno da se treba prepustiti uživanju u ručku ili večeri, ali treba zapamtiti i da je balansiran obrok jako važan pa pokušajte da nekako uklopite proteine, povrće, ugljene hidrate i zdrave masti.
Lični treneri i nutricionisti savetuju da umesto velikog tanjira uzmete manji i do pola ga napunite povrćem (zeleno ima prioritet), zatim dodajte proteine debljine dlana i zdrave masti u debljini palca (avokado, maslinovo ulje, orašasti proizvodi) a ako ostane još malo mesta na tanjiru – možete uzeti šta god želite.
4. Hidratacija pre svega
Posebno leti kada su visoke temperature, od najvećeg značaja za vaš organizam je da ne zaboravite da unosite dovoljno tečnosti. Treba imati na umu da sok, kafa i alkoholna pića ne mogu zameniti vodu.
Ako ste makar i malo dehidrirali, vaš mozak to može pogrešno protumačiti i poslati vam signal da ste umesto žedni – gladni i da, šta više, imate napad gladi. Povrh svega, ako ne uzimate dovoljno tečnosti, nećete imati ni dovoljno energije, zbog čega ćete biti i manje aktivni. Potrudite se da nosite vodu sa sobom i pijete po jednu čašu uz svaki obrok.
5. Planirajte kada ćete sebe nagraditi slatkišima
Zamišljate sebe na plaži u Turskoj ili Egiptu i jednostavno morate da probate sve te ukusne baklave, urmašice i ratluk, ali ipak pokušajte da budete umereni i rasporedite degustaciju slatkiša na nekoliko dana. Ne sve odmah i u velikim količinama. Svakako nagradite sebe posle velike pešačke ture ili celog dana provedenog na plaži ili u moru. Umesto da probate na nekoliko mesta kakvi su slatkiši, raspitajte se gde su najbolji i probajte baš njih.
6. Nemojte dozvoliti da vam hrana postane opsesija
Setite se da postoji vreme i mesto za sve, pa tako i za izbalansirane obroke, zdravu ishranu i organske proizvode. Vi već znate koje su zdrave alternative prevelikom unosu šećera, masti i drugih sastojaka. Sorbei su vaši omiljeni sladoledi i ne posežete ni za kakvim drugim slatkišima.
Ako ste na dobrom putu i trudite se da zdrava ishrana postane deo vaše svakodnevice, onda će odmor i upoznavanje sa lokalnim kuvarskim specijalitetima biti izazov za vas. Želećete da probate sve te đakonije, ali ćete se ipak iz petnih žila truditi da ono što ste do sada postigli ne anulirate u potpunosti.
Ukoliko ste od onih koje zdrava ishrana ne zanima u toj meri da bi je jeli na letovanju, možda vas iznenadi mediteranska kuhinja i neodoljivi ukusi maslina i feta sira. Kada se budete vratili sa letovanja i budete shvatili kako ste se dobro osećali uz takav režim ishrane, sigurni smo da ćete potražiti nešto od tih proizvoda kod nas.
Posle odmora
Probajte da tokom odmora zapišete sve te divne i ukusne lokalne recepte, koje kasnije možete spremati svakodnevno kako za sebe i svoju porodicu tako i za prijatelje koje ćete pozvati na male tematske večere italijanske, španske ili grčke kuhinje.
Sveže organsko voće i povrće bez koga ni jedno jelo ne može da uspe, daće još bolji ukus vašim jelima i možete ga nabaviti kod nas.
Podsetite se recepta za italijanske paste, tako što ćete propržiti crveni luk na maslinovom ulju dodati malo paradajza pelata, bosiljak i organsko juneće meso. Za par minuta ćete se vratiti na obalu Sicilije i osetiti energiju italijanske kuhinje.